Vieta


 

Pervalka – Neringos miestelis prie marių, prieš šimtmetį tapęs jaukiais namais kuršiams iš užpustytų Naglių, Agilos, Pilkopės, Smiltynės ir kitų kaimų. Miestelis beveik nepasikeitęs, išlaikęs ne tik ramią laiko tėkmę, bet ir autentišką architektūrą senuose bei naujai vystomuose projektuose, tokiuose kaip „Marių verandos“.  

 

Netoli į šiaurę nuo Pervalkos driekiasi Naglių gamtos rezervatas ir Pilkosios kopos – unikalus gamtos stebuklas, o ties Žirgo ragu 1900 metais pastatytas švyturys palydi ir pasitinka Pervalkos žvejų laivelius. 

Pervalkos pavadinimas, spėjama, kilo iš gyvenvietės istorijos – naujiesiems gyventojams ją įkuriant reikėjo pervilkti smėlio užpultą kaimą į naują vietą. Kita kilmės versija – nuo žodžio „pervalkas“, reiškiančio sausumą tarp dviejų vandenų, per kurią velkami laivai. Keičiantis metų laikams Neringos žvejai vilkdavo savo laivus nuo jūros prie marių ir atgal. Tiksli gyvenvietės įkūrimo data nėra tiksliai žinoma, tačiau sprendžiant iš Juodkrantės bažnyčios knygos įrašų* ji galėjo įsikurti 1836 – 1846 metais. Naujiesiems gyventojams duoti nedideli – 5,7 aro – žemės sklypai, išdėstyti siaurais stačiakampiais iki pat Kuršmarių. Dėl šios priežasties visi namai buvo statomi galu į marias. Mediena namams buvo atplukdoma iš žemyno: Kintų, Drevernos ir kt., nes miškas Kuršių nerijoje buvo neliečiamas, kaip pagrindinis apsaugotojas nuo slenkančių kopų smėlio.

 

* Aprašyme naudota informacija iš knygos „Kuršių nerijos tradicinė architektūra“. 

 

 

 

 

MARIŲ VERANDOS

Pervalkos g. 15, Neringa

55.414777, 21.097415 (WGS)